Μόλις συνειδητοποίησα οτι δεν σας έχω δείξει το περσινό μας Advent Calendar , το οποίο ήταν ένα μεγάλο Χριστουγεννιάτικο δέντρο. Είναι πολύ εντυπωσιακό αλλά γίνεται πανεύκολα!! Και το καλύτερο είναι φυσικά, οτι ο Νικόλας ενθουσιάστηκε!!
![](https://cdn.statically.io/img/twoboysandhope.gr/wp-content/uploads/2022/11/χριστουγεννιάτικο-δέντρο-advent-calendar-1024x683.jpg?quality=100&f=auto)
Τι χρειάστηκα για το Χριστουγεννιάτικο δέντρο advent Calendar.
- Ένα μεγάλο κομμάτι πολύ σκληρό χαρτόνι. Εγώ χρησιμοποίησα από ένα χαρτόκουτο με πολύ χοντρό χαρτόνι.
- 25 ποτήρια χάρτινα
- γκοφρέ χαρτί
- λαστιχάκια
- κόλλα σιλικόνης
- καρτελάκια με αριθμούς που μπορείς να τα κατεβάσεις δωρεάν εδώ:
Δυστυχώς δεν έχω βγάλει φωτογραφίες από τη διαδικασία αλλά είναι πραγματικά πανεύκολη.
Πρώτα έστησα τα χάρτινα ποτήρια πάνω στο χαρτόνι για να δω πως θα σχηματίσω το δέντρο . Αφού έμεινα ικανοποιημένη από το σχηματισμό, σχεδίασα γύρω τους το σχήμα , να μοιάζει με χριστουγεννιάτικο δέντρο.
Έκοψα το χαρτόνι και μετά με κόλλα σιλικόνης κόλλησα τα ποτήρια πάνω στο χαρτόνι.
![](https://cdn.statically.io/img/twoboysandhope.gr/wp-content/uploads/2022/11/χριστουγεννιάτικο-δέντρο-advent-calendar-1-1024x683.jpg?quality=100&f=auto)
Έκοψα χαρτί γκοφρέ και με λαστιχάκια το στερέωσα πάνω στο χείλος των ποτηριών. Κόλλησα πάνω το καρτελάκι με τον αριθμό και έτοιμο το Advent Calendar!!
![](https://cdn.statically.io/img/twoboysandhope.gr/wp-content/uploads/2022/11/IMG_1873-1024x683.jpg?quality=100&f=auto)
Κρέμασα το δέντρο στο δωμάτιο του Νικόλα που ξύπνησε αξημέρωτα για να το ανοίξει!!
![](https://cdn.statically.io/img/twoboysandhope.gr/wp-content/uploads/2022/11/IMG_1876-1024x683.jpg?quality=100&f=auto)
![](https://cdn.statically.io/img/twoboysandhope.gr/wp-content/uploads/2022/11/IMG_1877-1024x683.jpg?quality=100&f=auto)
Μέσα σε κάθε ποτηράκι έβαλα ένα γλυκάκι (καραμελίτσα, σοκολατάκι, smarties) , ένα καρτελάκι με τη δραστηριότητα που θα έκανε ο Νικόλας την αντίστοιχη ημέρα ή με οδηγίες για να βρει το κρυμμένο δώρο του και ένα καρτελάκι με ένα χριστουγεννιάτικο ανέκδοτο ή αστείο.
![](https://cdn.statically.io/img/twoboysandhope.gr/wp-content/uploads/2022/11/IMG_1883-1024x683.jpg?quality=100&f=auto)
Πόσο μου αρέσει που ακόμα του αρέσει αυτή η διαδικασία. Που ακόμα το περιμένει με ενθουσιασμό και το ζητάει κάθε χρόνο και θέλει να είναι και χειροποίητο -custom made παρακαλώ!
Όσο λοιπόν το ζητάει εγώ θα του φτιάχνω advent calendar ,για να μετράω παρέα αντίστροφα τις μέρες μέχρι τα Χριστούγεννα!
![](https://cdn.statically.io/img/twoboysandhope.gr/wp-content/uploads/2022/11/χριστουγεννιάτικο-δέντρο-advent-calendar-3-683x1024.jpg?quality=100&f=auto)
Αν ετοιμάζεις κι εσύ advent calendar για τα παιδάκια σου δες μερικές ιδέες για το τι μπορείς να βάλεις μέσα.
10+ 1 εκπλήξεις για advent calendar που δεν κοστίζουν τίποτα
![](https://cdn.statically.io/img/twoboysandhope.gr/wp-content/uploads/2022/11/adventcalendarsurprises-1024x1024-2.jpg?quality=100&f=auto)
Ρίξε επίσης μια ματιά σε παλιότερα ημερολόγια για να πάρεις ιδέες και έμπνευση!
![](https://cdn.statically.io/img/twoboysandhope.gr/wp-content/uploads/2022/11/advent_calendar_north_pole_map-_1.jpg?quality=100&f=auto)
Χριστουγεννιάτικο μπαλονόδεντρο
![](https://cdn.statically.io/img/twoboysandhope.gr/wp-content/uploads/2022/11/advent_calendar-2018-balloontree_3-1.jpg?quality=100&f=auto)
![](https://cdn.statically.io/img/twoboysandhope.gr/wp-content/uploads/2022/11/adventcalendar-gingerbreadvillage_1.jpg?quality=100&f=auto)
![](https://cdn.statically.io/img/twoboysandhope.gr/wp-content/uploads/2022/11/advent_calendar_2016_9.jpg?quality=100&f=auto)
![](https://cdn.statically.io/img/twoboysandhope.gr/wp-content/uploads/2022/11/christmas2015_advent_calendar_12-1024x683-1.jpg?quality=100&f=auto)
![](https://cdn.statically.io/img/twoboysandhope.gr/wp-content/uploads/2022/11/CF87CF81CEB9CF83CF84CEBFCF85CEB3CEB5CEBDCEBDCEB9CEACCF84CEB9CEBACEBF-CEB7CEBCCEB5CF81CEBFCEBBCF8CCEB3CEB9CEBF.jpg?quality=100&f=auto)
Δες επίσης στην κατηγορία Χριστούγεννα πολλές ιδέες για κατασκευές , χειροτεχνίες και λιχουδιές!!
![](https://cdn.statically.io/img/twoboysandhope.gr/wp-content/uploads/2019/07/signature-4.png?quality=100&f=auto)
Two boys and Hope
Related posts
Σχετικά
Είμαι η Ελπίδα, ή αλλιώς.. η μαμά του Νικόλα. Νηπιαγωγός κατά βάθος-καθηγήτρια αγγλικών κατά λάθος, φανατική βιβλιοφάγος, ερασιτέχνης φωτογράφος, παθιασμένη ζαχαροπλάστισσα (με αδυναμία στη σοκολάτα), ανήσυχη crafter και μαμά Blogger...
Learn more