Ακόμα μια διαφορετική ιδέα για να ζωγραφίσεις χριστουγεννιάτικα δέντρα. Αυτή τη φορά έκανα χριστουγεννιάτικα δέντρα με σφουγγάρι.. Ναι, αυτό που πλένεις τα πιάτα. Να ξέρεις οτι είναι ένα φανταστικό εργαλείο για να ζωγραφίσεις!! Ή να κάνεις σφραγίδες! Έλα να σου δείξω τι εννοώ.
![](https://cdn.statically.io/img/twoboysandhope.gr/wp-content/uploads/2022/12/Χριστουγεννιάτικα-δέντρα-με-σφουγγάρι-7-1024x683.jpg?quality=100&f=auto)
Έκοψα ένα σφουγγάρι κουζίνας σε τριγωνικό σχήμα. Δε χρειάζεται να είναι τέλειο άλλωστε.
![](https://cdn.statically.io/img/twoboysandhope.gr/wp-content/uploads/2022/12/Χριστουγεννιάτικα-δέντρα-με-σφουγγάρι-1-1-1024x683.jpg?quality=100&f=auto)
Μετά το βούτηξα σε πράσινη τέμπερα και έκανα αποτυπώματα πάνω στο χαρτί.
![](https://cdn.statically.io/img/twoboysandhope.gr/wp-content/uploads/2022/12/Χριστουγεννιάτικα-δέντρα-με-σφουγγάρι-2-1024x683.jpg?quality=100&f=auto)
![](https://cdn.statically.io/img/twoboysandhope.gr/wp-content/uploads/2022/12/Χριστουγεννιάτικα-δέντρα-με-σφουγγάρι-3-1024x683.jpg?quality=100&f=auto)
Βούτηξα τις μπατονέτες σε χρωματιστές τέμπερες και έκανα σχέδια πάνω στα χριστουγεννιάτικα δέντρα. Δεν μοιάζουν με πολύχρωμα χριστουγεννιάτικα λαμπάκια;
![Χριστουγεννιάτικα δέντρα ζωγραφια με σφουγγάρι](https://cdn.statically.io/img/twoboysandhope.gr/wp-content/uploads/2022/12/Χριστουγεννιάτικα-δέντρα-με-σφουγγάρι-5-1024x683.jpg?quality=100&f=auto)
![ζωγραφια Χριστουγεννιάτικα δέντρα με σφουγγάρι](https://cdn.statically.io/img/twoboysandhope.gr/wp-content/uploads/2022/12/Χριστουγεννιάτικα-δέντρα-με-σφουγγάρι-4-1024x683.jpg?quality=100&f=auto)
Αυτά ήταν τα χριστουγεννιάτικα δέντρα με σφουγγάρι.. Είναι μια απλή αλλά πολύ όμορφη ιδέα!
Και είναι δημιουργική και διασκεδαστική δραστηριότητα και μπορείς να την κάνεις με μικρά και μεγάλα παιδιά!!
![δέντρα με σφουγγάρι](https://cdn.statically.io/img/twoboysandhope.gr/wp-content/uploads/2022/12/Χριστουγεννιάτικα-δέντρα-με-σφουγγάρι-6-1024x683.jpg?quality=100&f=auto)
Μπορείς επίσης να προθέσεις κορμό παρόλο που εγώ το ξέχασα.
Αν θες μπορείς να σχηματίσεις αστέρι στην κορυφή ή να κολλήσεις αυτοκόλλητα αστεράκια επίσης!!
Τι μπορείς να το κάνεις αυτό το χαρτί με τα αποτυπώματα;
Μπορείς να το μετατρέψεις σε χαρτί περιτυλίγματος και να τυλίξεις δωράκια. Ή μπορείς να το μετατρέψεις σε χριστουγεννιάτικες κάρτες ή καρτελάκια. Ή να το κάνεις χριστουγεννιάτικο πόστερ και να το βάλεις σε κορνίζα.
![Χριστουγεννιάτικα δέντρα με σφουγγάρι](https://cdn.statically.io/img/twoboysandhope.gr/wp-content/uploads/2022/12/Χριστουγεννιάτικα-δέντρα-με-σφουγγάρι-7-1-1024x683.jpg?quality=100&f=auto)
Στην κατηγορία Χριστούγεννα θα βρεις πολλές ιδέες για κατασκευές , χειροτεχνίες και λιχουδιές!!
Αν σας αρέσουν οι παιδικές χειροτεχνίες περάστε και από το παιδί χειροτεχνεί για να βρείτε πολλές ιδέες για δημιουργικά παιδιά.
![](https://cdn.statically.io/img/twoboysandhope.gr/wp-content/uploads/2019/07/signature-4.png?quality=100&f=auto)
Two boys and Hope
Related posts
Σχετικά
Είμαι η Ελπίδα, ή αλλιώς.. η μαμά του Νικόλα. Νηπιαγωγός κατά βάθος-καθηγήτρια αγγλικών κατά λάθος, φανατική βιβλιοφάγος, ερασιτέχνης φωτογράφος, παθιασμένη ζαχαροπλάστισσα (με αδυναμία στη σοκολάτα), ανήσυχη crafter και μαμά Blogger...
Learn more